Gerginlik ve Çatışma İstemiyoruz 12 Haziran 2019

Gerginlik ve Çatışma İstemiyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Doğu Akdeniz’deki zenginliklerin adil biçimde paylaşılması gerektiğini ve Doğu Akdeniz’in bir barış havzası haline getirilebileceğini, yaşanan gerginliği arzu etmediklerini belirterek, KKTC ve Türkiye’ye aynı şekilde davranmaktan başka seçenek bırakılmadığını ve şu anda bunun gereklerinin yapıldığını söyledi.

Akıncı, gerginlik, çatışma siyaseti istemediklerini, barış uzlaşma istediklerini belirterek, “Ama haklarımızı da elbette koruma kararlılığı içerisinde bunları söylüyorum. Eğer bu konuda en ufak bir ip ucu görürsek, yardımlaşma, ortaklaşma ve birlikte iş üretme konusunda, paylaşma konusunda bir anlayış görürsek bu eli tutmaya hazırız. Ama ne yazık ki bunun tam tersi gelişmeler oluyor” dedi. KKTC ve Türkiye’yi Doğu Akdeniz enerji denkleminin dışında tutma gayretleri olduğunu ama bu çabaların coğrafyaya da tarihe de aykırı çabalar olduğunu söyleyen Akıncı, “Bu bölgenin coğrafyasında ve tarihinde hem Kıbrıs Türkü hem Türkiye vardır ve var olmaya devam edecektir. Bunu da bu şekilde belirtmekte fayda görüyorum” diye konuştu.

Kıbrıs Türk Barış Harekâtı esnasında hayatını kaybeden Şehit Teğmen Caner Gönyeli anısına düzenlenen arama kurtarma tatbikatına, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Havacılık Birlik Komutanlığı, Özel Görev Komutanlığı, Polis Genel Müdürlüğü İtfaiye ve Polis unsurları, Sağlık Bakanlığı, Orman Dairesi, Sivil savunma Teşkilat Başkanlığı unsurları ile Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları katıldı. Akıncı, tatbikatın ardından, gazetecilere taptığı açıklamada, çok başarılı bir tatbikat izlediklerini ifade ederek, tatbikata katılan tüm askeri ve sivil unsurları kutladı. Akıncı, “Bu tür arama kurtarma faaliyetleri, gerçeği yaşandığı takdirde can kurtarmak için son derece önemli tatbikatlar. Onun için bu her yıl başarıyla yapılıyor, bu konuda hazırlıklı olmanın ne kadar önemli olduğunun bir kere daha altını çizmek istiyorum. Bütün katılanları, komutanlığı canı gönülden kutluyorum” dedi.