İngiliz Bakan Kıbrıs'lı Türk İş İnsanları İle Görüştü 12 Haziran 2019

İngiliz Bakan Kıbrıs'lı Türk İş İnsanları İle Görüştü

Kıbrıs'lı Türk İş İnsanı ve İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Muhammet Yaşarata sorunların üstesinden gelebilmek ve kendilerini yenileyebilmek için birlikte ve azimle çalışmaları gerektiğine vurgu yaparak, özellikle Brexit’in sunduğu belirsizlik ve tehlikeye karşı dik durabilmek için iş alanlarında birliğin ve desteğin öneminin büyük olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve Bexley Belediye Meclis Üyesi Ahmet Dourmoush, Brexit konusunun aileleri, partileri ve hatta ülkeyi böldüğünü üzülerek izlendiğini vurguladı. Brexitin nasıl bir hal alacağını yakın zamanda Muhafazakar partinin liderini seçmesiyle ivme kazanacağını söyledi.

İngiltere Toplumdan ve Konutlardan Sorumlu Devlet Bakanı James Brokenshire Brexit sürecindeki belirsizliğin ortadan kalkması için var güçleriyle çalıştıklarını anlattı. Brokenshire, iş dünyasına ümitsizliğe kapılmamaları ve kendilerine güvenmeleri konusunda çağrıda bulundu.
.
Ticaret Odası, İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk iş insanlarını 6 Haziran 2019 tarihinde, bir araya getirerek bir ‘networking’ organizasyonu gerçekleştirdi. Houses of Parliament’te, ‪saat 19:00’da gerçekleşen etkinlikte Kıbrıslı Türk iş insanları İngiliz Hükümetinde Toplumdan ve Konutlardan Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapan James Brokenshire (Secretary of State for Local Government, Communities and Housing) ile buluştu. Etkinliğe Birleşik Krallık Yerel Yönetim, Topluluk ve Konutlandırmadan Sorumlu Devlet Bakanı ve Parlamenter James Brokenshire’ın yanında, Britanya Türk Ticaret Odası ve Sanayi Odası Başkanı, Emma Edhem ve 2020 Londra Belediye Başkanı seçimlerinin Muhafazakar Parti adayı, Shaun Bailey de katıldı. Paneli Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan yardımcısı ve Bexley Belediye Meclis Üyesi Ahmet Dourmoush yönetti.

İngiltere Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Dr. Muhammet Yaşarata’nın açılış konuşmasının ardından Yerel Yönetimlerden, Toplumdan ve Konutlardan Sorumlu Devlet Bakanı James Brokenshire (Secretary of State for Local Government, Communities and Housing), ‘Brexit ve Business’ konusunda etkinlikte birer konuşma yaptı. Bakanın ardından ise Muhafazakar Parti’nin 2020’de yapılacak belediye seçimlerinde Londra Belediye Başkanı Adayı olarak adı açıklanan Shaun Bailey bir konuşma gerçekleştirerek katılımcılara görüşlerini aktardı.

Başarılı bir şekilde etkinliği yöneten Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkan yardımcısı ve Bexley Belediye Meclis Üyesi Ahmet Dourmoush, yaptığı selamlama konuşmasında toplantının ev sahipliğini yapan Devlet Bakanı James Brokenshire ile ekibine ve tüm katılımcılara teşekkür etti. Dourmoush konuşmasında, Brexit hakkında yorum yaparak, bu konunun arkadaşları, aileleri, partileri ve hatta ülkeyi böldüğünü üzülerek izlendiğini vurguladı. Brexitin nasıl bir hal alacağını yakın zamanda Muhafazakar partinin liderini seçmesiyle ivme kazanacağını belirten Dourmoush, sonucun ne olursa olsun İngiltere ve tüm halk için hayırlı olmasını diledi. Daha sonra sözü CTCC Başkanı Dr Muhammet Yasarata’ya verdi.