LTB'nin Şarkı Sözü Yarışmasının Kazananı Belli Oldu 11 Temmuz 2019

LTB'nin Şarkı Sözü Yarışmasının Kazananı Belli Oldu

Lefkoşa Türk Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Başkan Mehmet Harmancı, Ahmet Okan, Şevket Öznur, Cahit Kutrafalı, Ender Vangöl ve Hüseyin Kırmızı’dan oluşan juri, başvuru yapan 62 eserden, katılım koşullarına uymayan 7 eseri şartname gereği eleyerek değerlendirmede bulundu.

Yarışma jürisi tarafından birinci seçilen eser Arzu Arhun Topcu tarafından yazılan “Lefkoşam” olurken, ikincilik ‘Sokağındayım’ eseri ile Nügen Duru’ya gitti, iki şarkı sözü üçüncülük ödülüne layık görülürken, bunlardan biri Mehmet Karayaprak’ın ‘Lefkoşam’ eseri, diğeri de yine Nügen Duru’nun ‘Yakarış Saklı Kalsın’ eserleri oldu.

Başkan Harmancı, çok değerli bir jüri ile yıllardan sonra katılımcı bir ruhla bir araya gelindiğini ifade ederek, Lefkoşa içim yazılan birçok farklı şarkı sözünü değerlendirdiklerini söyleyerek, “Yarışmaya katılımın yüksek olması aynı zamanda yurttaşların yaşadıkları şehre verdikleri önemin de bir göstergesidir. Katkı koyan, emek sarf eden başvuran herkese teşekkür ederim” ifadesini kullandı. Başkan Harmancı, katılımcı anlayışla gerçekleştirilen süreç sonunda şehrin kendine ait kalıcı bir şarkısı olacağını belirterek, yaptıkları yeni değerlendirme ile birincilik kazanan eserle beraber ikinci ve üçüncü gelen eserlere de süreç içerisinde beste yapılması kararı verdiklerinin söyledi.

Harmancı “Lefkoşa’da yurttaşların yaşadıkları şehre ilişkin atılacak adımlarda katılımcı olmalarına her zaman büyük önem veriyoruz. Lefkoşamız için bu ve benzeri yarışmalarımızı Lefkoşa’nın markasına yakışır şekilde devam ettireceğiz” dedi. Yarışmada ödül alan tüm eserlerin LBO tarafından bestelenmesi yanında birinciye 2 bin 500 TL ve 1 yıllık Velespeed üyeliği, ikinci ve üçüncüye ise bir yıl boyunca Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyunları ve Lefkoşa Belediye Orkestrası konserleri ve festivallerine iki kişilik ücretsiz bilet verilecek.