Sahibinden KKTC'den Ev Alacaklar Öneriler 08 Kasım 2018

Sahibinden KKTC'den Ev Alacaklar Öneriler

Bu devirde eminim hepimizin dileğidir bir ev sahibi olabilmek.  Mutlaka şanslı olanlarda var birden fazla ev sahibi olan, hatta düzinelerce evi olanlarda var.  Herkesin rüyasıdır geniş bahçeli, 3 katlı, yüzme havuzlu bir villa sahibi olmak.

Ancak Kıbrıs’ta işler biraz farklı gibi görünüyor. Malesef Kıbrıs’ta ev sahibi olabilmek için öncelikle ilk sorulan Koçan yani Tapu durumu oluyor. 3 farklı tapu seçeneğinin olduğu bir adada yaşıyoruz. Türk Koçan , Eşdeğer Koçan ve Tahsis Koçan. Genelde tercih edilmeyen Tahsis Koçan oluyor bu sebeble biraz daha fiyatları  uygun durumda bu seçenekteki gayrımenkullerin. Örneğin Girne Satılık Villa arıyorsunuz eşdeğer ile türk koçan arasında fazla bir miktar fark etmiyor ama tahsis koçan olursa fiyat bazen yarı yarıya kadar inebiliyor. Bu sebeble Sahibinden KKTC gibi ilan sitelerinde KKTC’ye özel bir seçenek emlak ilanı verirlen işaretlenmesi gereken bir durum söz konusu oluyor.

Genelde yatırım amaçlı düşünülen evler için ise öncelikle dikkat edilebilecekler arasında öğrenci güzergahlarına yakın yerlerde olması olabilir sanırım. Yine örnek verecek olursak, Lefkoşa Kiralık Daire arasanız öncelikle, bakacağınız muhitler genelde Yenikent, Gönyeli, Hamitköy, K.Kaymaklı, Ortaköy civarları oluyor. Servis Güzergahları bir nevi kilit noktası. Aileler de evlatlarının okula en kolay şekilde gidebilmelerini istiyorlar.  Kıbrıs Emlak Sektörü bu işi iyi bildiği için kiralık sezonu başladığında ilk olarak bu bölge de ki evler daha kıbrıs ilan sitelerine düşmeden kiralanmış oluyor.

Sonuç olarak bu işide bir bilene danışmalı demek en mantıklısı olur bence. Ancak sahte emlakçılar konusuna dikkat edin, evi görmeden ofiste bir çaylarını içmeden sakın para ödemeyin. Bu şekilde talihsizlik yaşayan acele edip ortada kalmayayım diye koştururken dolandırılan bir çok kişi de mevcut.