Yüksek Öğretim Dünya Standartlarında Olmalı 11 Temmuz 2019

Yüksek Öğretim Dünya Standartlarında Olmalı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Büke ve YÖDAK üyelerini kabul etti. Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, görüşmede hükümete görevinde başarı dileğinde bulunan Akile Buke, yüksek öğretim alanının, KKTC’nin en önemli gayri safi milli hasılaya katkısı bulunan alanlardan biri olduğunu belirtti. Prof. Dr. Buke, “Üniversiteler, akreditasyonları ve uluslararası tanınırlığı ile ülke açısından önemli bir değer” dedi.

Büke, yüksek öğretimde sorunlar bulunduğunu, ancak çalışmaların devam ettiğini söyledi. Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve YÖK ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Büke, bunun sonucunda önemli bazın sorunların üstesinden gelinebileceğini gördüklerini ifade etti.

Başbakan Tatar da, YÖDAK’ın önemli bir kurum olduğunu belirterek, iyi yönetilmesi ve korunması gerektiğini vurgulayarak, ileriye dönük yapılacak çalışmalarda umut ve dikkatin önemine işaret etti. Tatar, öğrenci niteliğinin de önemli olduğunu belirterek, ülkede, turizm ve yükseköğretimin en önemli iki sektör olduğunu anlattı. Tatar, “Yükseköğretimin dünya standartlarında olması hepimizin görevi olmalı. Yükseköğretim dendiği zaman kazanç bir yana kalite, nitelik ve insana katkı önemli” diyerek, dünyanın çeşitli yerlerinden ülkede öğrenim gören öğrencilerin kendi ülkelerinde yayınlayacakları dergi ve makalelerin ülke tanıtımına katkı sağlayacağını anlattı.

Başbakan eğitimde nitelik ve kaliteye de dikkat çekti. Ülkede belli sayıda üniversite bulunmasının güzel olduğunu ancak, nitelik ve kalitenin korunmasının da gerektiğini vurgulayan Tatar, KKTC’nin bu alanda bilimsel yönü ile kendini kanıtlaması gerektiğini söyledi. Tatar, “Bu anlamda YÖDAK’ın elini güçlendirmeliyiz” diyerek, sektörün kalkınması, güçlenmesi ve daha ileriye gidebilmesi için en iyi şekilde korunmasının önemini vurguladı. Türkiye’den gelen öğrenci sayısının oldukça fazla olduğunu kaydeden Tatar, YÖDAK ile YÖK’ün işbirliğinin ve iyi ilişkilerinin bu bağlamda çok önemli olduğunun altını çizdi.